wtorek

Allegra McEvedy i Paul Merrett: Ekonomia Gastronomia

Czy wiecie, że wyrzucamy okropnie dużo jedzenia? Marnujemy głównie przez brak myślenia, planowania i lenistwo. Marnując jedzenie tracimy nie tylko nasze pieniądze, ale także dobra wspólne takie jak woda. Do wyprodukowania jednej kanapki potrzeba kilkadziesiąt litrów wody. Wyrzucając ją, a nie zjadając wylewamy czystą wodę do szamba.
Nad lepszym wykorzystaniem jedzenia i planowania domowego budżetu pochylili się Allegra McEvedy (znana z książek Leon chociażby) i Paul Merrett. Kilka lat temu BBC wyprodukowała ich program, składający się z kilku odcinków, w których edukowali brytyjskie rodziny jak skutecznie wydawać mniej pieniędzy na żywność jednocześnie nie jedząc gorzej i jak mniej jedzenia wyrzucać.
Ekonomia Gastronomia opiera się na podstawowym założeniu: planuj! I to najlepiej z tygodniowym wyprzedzeniem. Rób zakupy z kartką, a potem gotuj posiłki zgodnie z planem. Zacznij od przepisu podstawowego, który będzie Ci towarzyszył przez cały tydzień. A potem wykorzystuj "resztki". I tak mając pieczonego kurczaka można zrobić zapiekankę. 
Polski wydawca nie dokonał większych zmian w tym tytule, jedynie okładka jest zupełnie inna niż w brytyjskim oryginale, ale też jest ładna. Papier, na którym wydrukowano książkę jest bardzo dobrej jakości, nieco grubszy, matowy - zupełnie jak w oryginale.
Podsumowując, książka bardzo mi się podoba. Od dłuższego czasu korzystam z angielskiej wersji i bardzo się cieszę, że powstała polska.Allegra McEvedy i Paul Merrett: Ekonomia Gastronomia
Fotografie: Georgia Glynn Smith
Wyd. Nasza Księgarnia (2012)
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Stan: nowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...