piątek

Wielka księga własnych wyrobów

Ruszył na dobre sezon przetworowy, ale książka, którą wzięłam na warsztat nie traktuje tylko o przetworach. To kompleksowa propozycja o chlebie, mięsach, wędlinach, kiełbasach, sokach, winach, grzybach, dżemach i wielu innych pysznościach. To książka o tym co możemy przygotować sami.
Książka jest kompilacją kilku książek niemieckich zebranych do kupy przez wydawnictwo Multico. Z tego powodu zdjęcia w książce są bardzo niemieckie. Niektóre nie są najnowsze i to niestety widać. 
Bardzo spodobał mi się rozdział o egzotycznych warzywach i owocach, gdyż zawiera dosyć dokładne informacje na ich temat i przepisy na dania, które z danego produktu można wykonać.
Fantastyczny jest rozdział o winach i część o octach. Już nie trzeba kupować specjalistycznych, można je zrobić samemu (a w Polsce dość trudno o ocet np. z szampana). Spodobała mi się też część o kiełbasach, chociaż sama z niej raczej nie będę korzystać, ale po konsultacji z osobą mającą pojęcie o mięsie i jego obróbce muszę stwierdzić, że rozdział jest uczciwy. 
Rozdział dotyczący przetworów traktuje generalnie o suszeniu, konserwowaniu, wekowaniu i wielu innych, czyli dowiemy się nie tylko o dżemach, ale też innych ciekawych produktach. To co jest w nim naprawdę fajne to informacja o tym w jakich temperaturach i jak długo należy dany wyrób pasteryzować (lub sterylizować jeśli chcemy). 
To nie jest typowa książka o przetworach. Ale to dobra książka stanowiąca bazę do produkcji własnych wyrobów, włączając w to kiełbasy, wędliny i dżemy. I chyba rozdział o kiełbasach jest najciekawszy. Książka zawiera bardzo dużo konkretnych informacji, dobrze zarysowujących daną tematykę.
To na pewno nie jest książka dla miłośników pięknych fotografii, bo są one zdecydowanie "niemieckie". To nie jest też książka dla osób, które chcą tylko robić konfitury. To książka dla osób, które chcą się dużo dowiedzieć na różne tematy dotyczące domowego przetwórstwa.


Piotr Wierzbowski (red.): Wielka księga własnych wyrobów
Fotografie:bardzo wielu autorów niemieckich
Wyd. Multico Oficyna Wydawnicza (2012)
Liczba stron: 328
Okładka: twarda
Stan: nowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...