wtorek

Ken Hom: Chinese Cookery

 Tym razem książka totalnie klasyczna. Książka, która po raz pierwszy wydana została w latach 80 ubiegłego stulecia. Książka niepozorna, ale zawierająca ogromną wiedzę na temat kuchni chińskiej.
Chinese cookery napisana przez Kena Homa (skądinąd jednego z najznamienitszych chińskich szefów kuchni na zachodzie) zawiera 150 przepisów na autentyczne, klasyczne chińskie dania. 
Książka rozpoczyna się od obfitego wstępu (łącznie 50 stron) dotyczącego składników, wyposażenia kuchni i niezbędnych technik. Co istotne, pokazuje techniki tak, że nawet początkujący jest ich się w stanie nauczyć. Autor poświęcił też kilka stron opisowi kuchni chińskiej, tego jak ją spożywać i zaproponował różne warianty menu.
Przepisy podzielono na kilka rozdziałów: zupy, mięso, kurczak (i inny drób), ryby i owoce morza (w tym krewetki i kraby jako osobne podrozdziały), warzywa, ryż i makaron oraz słodycze i przekąski. Wśród przepisów znajdują się takie klasyki jak np. kurczak w orzechach nerkowca czy łosoś na parze. Moim ulubionym jest zupa ze szparagami i mielonym kurczakiem. Przepisy podano w sposób, który działa na wyobraźnię, a jednocześnie łatwy i przystępny. Pozwalają one na nauczenie się gotowania "po chińsku " w relatywnie krótkim czasie. Do wielu dodano zdjęcie.
Z książki bije entuzjazm i radość gotowania. Dzięki temu gotujący ma ochotę zakasać rękawy i wziąć się do roboty! :)

Ken Hom: Chinese Cookery
Fotografie:  David Munns, Graham Kirk
Wyd. BBC Books (2009)
Liczba stron: 276
Okładka: miękka
Stan: nowa
Książka dostępna na naszej stronie internetowej

1 komentarz:

  1. Mam "pigułkę" Ken'a Hom'a, i ona już zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie; jest rzetelna, pięknie ilustrowana. To był dla mnie przełom i kamień milowy w drodze do chińskiej kuchni. Więc :) : bardzo jestem ciekawa "Chinese cookery"!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...