sobota

Tracey Lister & Andreas Pohl: Koto- a culinary journey through Vietnam

 Ostatnio dużo czytam o Wietnamie, stąd inspiracje kulinarne. Koto to książka kucharska, przewodnik i opowieść z podróży. Autorzy przejechali ten kraj wzdłuż i wszerz, spróbowali wielu potraw, przetestowali masę przepisów. W tej książce przedstawiają obraz Wietnamu widziany przez pryzmat jego kulinariów. 
Podjęłam wyzwanie i ruszyłam w tę podróż z nimi (na własnej kanapie i we własnej kuchni). Odkryłam niesamowitą głębię smaków, feerię barw na straganach ogromnych bazarów i różnorodność w podejściu do gotowania. 
Koto rozpoczyna się od historycznego wstępu i umiejscowienia Wietnamu na mapie oraz w przestrzeni kulinarnej. Po dosyć obszernym wstępie miejsce ma główna część książki, czyli kulinarna wyprawa przez Wietnam. Autorzy podzielili książkę na rozdziały w zależności od regionu, o którym opowiadają. Każdy rozdział zawiera opis miejsc, tradycji kulturowych i kulinarnych oraz zbiór przepisów charakterystycznych dla danego miejsca. Całości towarzyszą zdjęcia potraw, ale także typowych budynków, historycznych miejsc, ciekawych osób. 
Przepisy podane są w nieskomplikowany sposób, są uczciwe, w sumie niczego im nie brakuje. Wielu towarzyszy zdjęcie gotowej potrawy. W książce zawarto przepisy, które rzadko kiedy pojawiają się w książkach kucharskich, gdyż są dziedzictwem rodzin wietnamskich i często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niestety zdobycie niektórych składników wymaga gimnastyki, ale da się je zamówić w chińskich sklepach (w Kuchniach Świata ich nie ma) oraz na allegro. 
Dzięki Koto poznałam inną stronę Wietnamu niż gęsta zupa i nadziewane bagietki, inną też niż kuchnia przekazana przez Luke'a Nguyena w Indochine. Podróż przez Wietnam z autorami Koto dostarczyła mi wielu wrażeń i przekazała niesamowitą ilość informacji.
Wśród tylu plusów doszukałam się jednego minusa: książkę wydano w miękkiej oprawie. Trochę szkoda. Może kiedyś pojawi się też w twardej.
Warto!
Tracey Lister & Andreas Pohl: Koto- a culinary journey through Vietnam
Fotografie:  Michael Fountoulakis
Wyd. Hardie Grant Books  (2009)
Liczba stron: 260
Okładka: miękka
Stan: nowa
Książka dostępna w naszym sklepie na Inżynierskiej 1 w Warszawie i na naszej stronie internetowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...