poniedziałek

Cosima Bellersen Quirini: Domowe jogurty, twarożki, sery

 Jakiś czas temu zostałam zapytana o książki o serach. Jest ich kilka, ale tak naprawdę to niewiele ciekawych. Na pierwszy ogień testowania poszła książka Domowe jogurty, twarożki, sery, będąca tłumaczeniem niemieckiej książki o tym samym tytule (oczywiście po niemiecku :P).
Pierwszy kontakt z książką nie wywołuje przesadnego zachwytu: wydano ją na miękkim papierze, no i zdjęcia są takie... no właśnie niemieckie (albo jak z lat 90). Lecz gdy zaczniemy ją przeglądać, wczytywać się, poznawać i z niej korzystać to wiele zyskuje.
Już w wewnętrznej części okładki spotyka nas coś miłego: krótki przewodnik jak zrobić ser. Sama książka zaczyna się od rozdziału poświęconego podstawom. Dowiemy się z niego wiele na temat typów i rodzajów mleka, sposobów pasteryzacji, właściwości różnych typów mleka (po wstępnej obróbce termicznej), a także jak się zabrać za własną produkcję wyrobów mlecznych i co będzie najważniejsze. 
Następnie przechodzimy już do działania. Kolejny rozdział traktuje o mleku zsiadłym, różnych typach jogurtów oraz kefirach i napojach z nich przygotowanych. Po rozdziale jogurtowym czas na śmietany i produkty z nich. Tutaj dużo miejsca poświęcono masłu. Znajdziemy nawet informacje o przyprawianiu masła i odmianach ze świata. W tym rozdziale zajęto się też śmietaną  i serkiem mascarpone. Kolejny rozdział traktuje już o serach. Rozpoczyna się on długim wstępem o tym czym jest ser, jak powstaje, jakie narzędzia mogą być potrzebne, a także jak wygląda wytwarzanie sera krok po kroku. Dopiero po garści teorii umieszczono przepisy. Znajdziemy tu receptury na ser biały, twaróg, sery pleśniowe, sery twarde i miękkie. Wybór ogromny. Książkę zamyka dział Informacje. Jak łatwo się domyślić zawiera on coś w stylu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Po tej książce nie należy spodziewać się mega zaawansowanej wiedzy o serach i przepisów dla profesjonalistów. To raczej pozycja dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów domowych wyrobów nabiałowych. Książka wydana jest schludnie i ma dobrą cenę - niecałe 20zł.Cosima Bellersen Quirini: Domowe jogurty, twarożki, sery
Fotografie:  Heike Schmidt-Roger; mauritius images, Stockfood, iStockphoto, branex
Wyd. REA  (2011)
Liczba stron: 144
Okładka: miękka
Stan: nowa
Książka dostępna w naszym sklepie na Inżynierskiej 1 w Warszawie (od 12.06.2012r) oraz naszej stronie internetowej

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki!
    BARDZO :)
    Chyba najwyższy czas, żebym się do Was wybrała :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...