wtorek

Pomidory - 180 wyjątkowych przepisów

To już druga książka po polsku, która opowiada daniach z pomidorów [recenzję pierwszej znajdziecie tutaj]. Niewątpliwie dobry jest trend wydawania książek bazujących na jednym składniku i wokół niego krążących. Podoba mi się to, bo często mając w domu np. cukinie zastanawiamy się co z niej można zrobić.
Książka Pomidory rozpoczyna się od bogatego wstępu dotyczącego uprawiania pomidorów, rad odnośnie kupowania najlepszych, przydatnych kuchennych urządzeń oraz różnych odmian tego warzywa (w sensie botanicznym pomidor jest owocem). Nie ukrywam, że fragment o odmianach zainteresował mnie najbardziej, ale też najbardziej zawiódł, gdyż nie uwzględniono żadnej polskiej odmiany, a szkoda. Niby wiem, które odmiany występujące w Polsce są najlepsze do konkretnych dań, ale to powinno znaleźć się w takiej książce. Wynika to oczywiście z faktu wydania książki o zagranicznym pochodzeniu, bez dostosowania niektórych fragmentów do polskich realiów.

Główna część książki, część z przepisami, podzielona jest na kilka podrozdziałów: zupy i zakąski, sałatki i przystawki, mięsa i drób, ryby i owoce morza, wegetariańskie dania główne oraz napoje, salsy i pieczywo. Przepisy są bardzo zróżnicowane, pochodzą właściwie z całego świata. Właściwie wszystkie są dobre. Mnie najbardziej przypadły do gustu Musaka oraz Libański gulasz. Składniki w nich podane są raczej dostępne, chociaż czasami dosyć drogie. Dodatkowo kolejnym krokom (bo przepis wytłumaczony jest krok po kroku) towarzyszą zdjęcia poglądowe. Sprawia to, że łatwo przygotujemy każde danie. Niestety nie podobają mi się zdjęcia. Chciałabym zobaczyć piękne, apetyczne zdjęcia, a widzę zdjęcia zażółcone. Szkoda, bo jak już pisałam przepisy są naprawdę dobre i uczciwe.

Książkę warto mieć na półce, bo zbiór przepisów jest imponujący. Trzeba nauczyć się nie zwracać uwagi na zdjęcia i typografię.

Pomidory - 108 wyjątkowych przepisów
Fotografie: różni autorzy
Wyd. Publicat  (2012)
Liczba stron: 256
Okładka: miękka
Stan: nowa
Książkę dostałam od Wydawnictwa Publicat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...