wtorek

Jamie Oliver - 15 minute meals

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam okładkę przestraszyłam się. Jak można przygotować posiłki w 15 minut? Już 30 minut Jamiego było nie lada wyzwaniem, bo chcąc zrobić wszystko szybko trzeba było mieć składniki już obrane, odmierzone i spreparowane. 


Jednak książka 15 minute meals jest zupełnie inna. W niej wcale nie chodzi o przygotowywanie czegokolwiek w 15 minut. Książka zamiast tego zachęca do gotowania prostego, pysznego i niezwykle odżywczego jedzenia, takiego, które zachwyci najbardziej wymagających. Jest to pozycja, która ma być używana na co dzień. Została napisana we współpracy  z zespołem dietetyków. Założenie jest też takie, że dania nie są zbyt drogie (niestety w Polsce równowartość 4 funtów na osobę daje ponad 20zł, przy czteroosobowej rodzinie mamy już niemalże 100zł za posiłek). 

Książka rozpoczyna się od wstępu przedstawiającego filozofię leżącą u podstaw tej książki oraz spis rad i wyposażenia oraz potrzebnego by gotować jak najszybciej.  Jamie radzi też jak wyposażyć spiżarkę by gotować jak najszybciej. W książce nie ma ani jednego przepisu na deser. Za to jest ogromny wybór przepisów na dania bazujące na różnych rodzajach mięsa, warzywach i zupy. Same przepisy są chyba jego najlepiej napisanymi. Są logiczne, przedstawione krok po kroku, co więcej podkreślają jakie sprzęty będą potrzebne i główne kroki, które będą podejmowane, już na samym początku. Zdarzają się trudniej dostępne składniki, są też te zdecydowanie droższe. Każdemu przepisowi towarzyszy rewelacyjne, zjawiskowe zdjęcie. To właśnie fotografie sprawiają, że to chyba najładniejsza książka Jamiego. Dział z przepisami zamyka tabela z wartościami odżywczymi dań w postaci miniaturek potraw z naniesionymi danymi. Są też rady od dietetyka jak jeść zdrowiej i lepiej.


Jeśli miałabym podsumować 15 minute meals to musiałabym stwierdzić, że warto ją mieć. Na taką opinię składa się całokształt i pojedyncze małe zachwyty. Aha, koniecznie spróbujcie Ricotta fitters – są obłędne!Jamie Oliver - 15 minute meals
Fotografie: David Loftus

Wyd. Michael Joseph  (2012)
Liczba stron: 288
Okładka: twarda z obwolutą
Stan: nowa1 komentarz:

  1. nie mogę się doczekać świąt - ta książka będzie moja
    a program jest dla mnie hitem!!!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...