czwartek

Ferran Adria - The Family Meal

elBulli... przez wiele lat najlepsza restauracja. Ferran Adria - jej szef. Dania podawane w restauracji były niezwykle wyszukane* A jej pracownicy tworzyli związek, który z powodzeniem można nazwać rodziną, gdyż tak siebie wzajemnie traktowali. 
Książka Family Meal powstała by pokazać co jedli pracownicy tej restauracji i choć trudno w to uwierzyć, nie jedli tego samego co podawali swoim gościom, jedli normalnie. [Ferran Adria opowiada dlaczego powstała książka] I w tej książce znajdziemy przepisy i sposób podania ich posiłków.
Książka rozpoczyna się od historii restauracji. Następnie wiedzie nas poprzez wyposażenie szafek kuchennych i spiżarni, aż do pokazania głównych składników w niej wykorzystanych. Przy wielu z nich znajdziemy odniesienie gdzie na łamach tego tomu możemy znaleźć przepis. Dalsza część Family Meal jest podzielona na rozdziały, z których każdy odpowiada jednemu pełnemu posiłkowi w skład, którego wchodzi zazwyczaj kilka dań. Każdy taki rozdział rozpoczyna zdjęcie z listą składników potrzebnych do wykonania pełnego posiłku. A następnie na fotografiach zobrazowano krok po kroku przygotowanie każdego dania, a także składniki potrzebne do jego wykonania. Powinno to sprawić, że nawet najbardziej początkujący kucharz sobie poradzi - niestety tak nie jest. Opis do zdjęć jest jasny, który powinien gotowanie ułatwić. Niestety, czasami zawiera błędy. Te dwa fakty nie deklasują tej książki, nakazują jednak zachować czujność w trakcie korzystania z niej.

  

 

  

Oczywiście książka ma kilka minusów. Mimo tego, że przepisy podano krok po kroku to nie jest to pozycja dla początkujących adeptów sztuki kulinarnej. By móc z niej korzystać trzeba mieć co nieco pojęcia i wyczucia. Co więcej w kilku przepisach są błędy, które wprawny kucharz może wychwycić. Mimo tego uważam, że książka jest warta zakupu. Ponadto wpisuje się w niezagospodarowaną przestrzeń pomiędzy książki autorów kulinarnych i szefów kuchni - książki obsługi restauracji, bo to od nich pochodzą przepisy.
Książka wydana jest przepięknie. Na kredowym papierze wydrukowano kilkaset zdjęć. Całość zamknięto w twardej, przyjemnej w dotyku oprawie. 
POLECAM! 

*Restauracja jest zamknięta od 30 Lipca 2011roku. Ferran Adria - The Family Meal
Fotografie: Francesc Gullamet & Maribel Ruiz de Erenchun
Wyd. Phaidon (2011)
Liczba stron: 304
Okładka: twarda
Stan: nowa
Książka dostępna w naszym sklepie na Inżynierskiej 1 w Warszawie i na naszej stronie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...