piątek

Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi - Jerusalem


Nie ukrywam, że bardzo się ucieszyłam gdy pojawiły się pierwsze zapowiedzi nowej książki Yotama Ottolenghiego do tej pory znanego głównie z wegetariańskich przepisów. Nie mogłam się doczekać dnia premiery. Gdy w końcu nadszedł i wzięłam do rąk książkę Jerusalem napisaną wspólnie z Sami Tamimi nie byłam w stanie się od niej długo oderwać. 
To książka - opowieść o kuchni i zwyczajach kulinarnych tego miasta na skraju kultur arabskiej i żydowskiej z dodatkiem przepisów, a jest ich wcale nie mało - ponad 100. Na początku zachwyca materiałowa okładka i faktura papieru, potem piękne zdjęcia, a gdy już zaczniemy czytać - piękne opisy i genialne przepisy. Książka rozpoczyna się od długiego wstępu o historii miasta, tradycjach, jedzeniu, smakach i pasji. Część z przepisami podzielona jest na rozdziały o warzywach, ziarnach, zupach, daniach nadziewanych, mięsie, rybach, ciastach wytrawnych oraz słodyczach i deserach. Przy wielu przepisach znajduje się komentarz dotyczący etymologii dania, jego składników czy sposobu spożywania. Przepisy są zorganizowane w sposób klarowny, przedstawione krok po kroku. W niektórych pojawiają się składniki nieco egzotyczne, lecz nie niemożliwe do zdobycia. Towarzyszą im pełne smaku zdjęcia, uderzające falą koloru. A pomiędzy przepisami kolejne historie i opisy.
Nie umiem oprzeć się tej książce, mimo, że czasami mieszanie miar i wag (łyżki i gramy) w jednym przepisie nieco mi przeszkadza.
To piękna książka pokazująca tygiel kulturowy i kulinarny z jakim mamy do czynienia w tym wyjątkowym mieście.

Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi - Jerusalem
Fotografie: Nomi Abeliovich, Jonathan Lovekin i Adam Hinton
Wyd. Ebury Publishing  (2012)
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Stan: nowa

4 komentarze:

  1. Super księga, właśnie nabyłem, same konkrety, minimum lania wody, autor zorientowany w temacie, jest tło kulturowe i w zasadzie wszystkie najważniejsze pozycje kuchni bliskowschodniej i izraelskiej świetnie opisane i czytelnie pogrupowane. W zasadzie po pierwszym przejrzeniu nie widzę do czego by się przyczepić

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, koniecznie muszę kupić. Chyba trochę się modliłam o Twoją pozytywną recenzję tej książki ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...